Zásady bezpečného úvěrování

Ještě donedávna bylo na trhu tisíce možností, jak si snadno a rychle půjčit peníze. Dost často jste se mohli setkat s nevýhodnými podmínkami, vysokým úrokem nebo přístupem takovým, že jste si nemohli dovolit zpozdit se se splátkou ani o den, jinak by vás čekaly nepřiměřené sankce.

S tím už je konec. V roce 2016 došlo k změně zákona o spotřebitelských úvěrech. Toto ustálo jen pár desítek firem, které mají licenci od České národní banky. Pokud si chcete ověřit, zda jednáte s institucí, která má licenci, snadno to ověříte na www.cnb.cz.  Tato licence je dostatečnou zárukou, že jste si vybrali solidního partnera.

Vždy než se kdekoli zavážete, prověřte si společnost, od které si máte v plánu půjčit. Navštivte ověřené finanční portály. Zjišťujte informace.

Chtějte vidět kompletní podmínky, za kterých si finance půjčujete.

Nebankovní půjčky s sebou nesou rizika právě svou rychlostí. Vidina peněz na účtu nás může oslepit a zapomeneme si ověřovat informace, které nás později mohou stát nemalé peníze.

Jaké informace by vás měly zajímat, než podepíšete smlouvu?

Budu na to mít? A kolik si vlastně půjčím?

Vždy si půjčujte jen tolik, kolik potřebujete. Nikdy víc. Nebudete zbytečně splácet vysoké úroky, které s sebou nese každá půjčka.

Ideální splátka by měla být maximálně 25% vašeho čistého příjmu. Zamyslete se nad tím, jaké další platby vám musí měsíčně odejít, kolik maximálně můžete splácet.

Vždy dbejte na to, abyste měli dostatek informací o podmínkách čerpání úvěru. Může se stát, že se vám náhle změní životní situace a vy budete potřebovat odložit splátku nebo naopak celý dluh jednorázově doplatit. Je dobré znát podmínky, za kterých je to možné realizovat.

Úrok není vše. Lákají vás na nízkou úrokovou sazbu? Zpozorněte. Někdy mohou být poplatky skryty ve vysokém RPSN.

RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je údaj, který může výrazně ovlivnit finální sumu, kterou vás bude půjčka stát. Zahrnuje veškeré administrativní poplatky spojené se získáním a čerpáním úvěru.

Přehled. Férovou půjčku poznáte taky podle toho, že budete mít vždy přehled o aktuálním stavu. Budete vědět, kolik chybí doplatit a jaká je měsíční splátka.

KONTAKTNÍ FORMULÁŘ

1Základní informace
2Kontaktní údaje
3Dodatečné informace
4Bankovní účet, Odeslání
Mám zájem o půjčku: 5000

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.