Do prosince roku 2016 jsme evidovali něco okolo 60 tisíc poskytovatelů nebankovních služeb. Po nabití platnosti novely zákona o spotřebitelském úvěru došlo k výraznému zúžení.
Nový zákon nedává prostor nevýhodným půjčkám a nesmyslným podmínkám pro čerpání úvěru. Naopak nabízí více transparentnosti a pravidel.
Licencovaných nebankovních poskytovatelů, kteří splnili přísné podmínky od České národní banky je nyní do stovky.
I přes tyto změny, které měly zajistit lepší podmínky pro spotřebitele, se můžete spálit. Spoustu firem se nebojí balancovat na hraně zákona.
Jak to dělají? Představte si, že honem rychle potřebujete peníze. Nastala nějaká neočekávaná situace a je potřeba ji hned vyřešit. Řešením jsou peníze. A tu se objeví reklama na rychlé peníze. Jedinou podmínku to má. Založit si živnostenský list. Takhle jednoduché to je.
Založení živnostenského listu nestojí mnoho času a ani peněz a vidina půjčených financí na účtu je tak silná, že místo hledání jiné alternativy jdete zakládat živnosťák.
Co je na této situaci špatně?
Z půjčky se v ten moment stává půjčka podnikatelská a zde můžete zapomenout na dozor od České národní banky a na veškeré výhody zákona o spotřebitelském úvěru.
Jaké jsou možnosti, když si chci rychle a ideálně z domova sjednat úvěr?
Řiďte se těmito pravidly:
- Vybírejte si poskytovatele s licencí
- Vyhledávejte informace, porovnávejte (online porovnávače úvěrů)
- Přehled – vím, kolik si půjčuji, jak dlouho budu splácet jakou měsíční částkou
- Nesledujte jen úrokovou sazbu, ale i RPSN
Proč je důležité RPSN?
RPSN neboli roční procentní sazba nákladů je hodnota, která vyčíslí finální náklad na úvěr. Díky tomuto číslu zjistíte, na kolik vás úvěr ve finále vyjde. Jsou v ni zahrnuty veškeré administrativní poplatky spojené se sjednáním úvěru, pojištění, poplatky za posouzení úvěru, správu a vedení účtu, na který byl úvěr vyplacen.
KONTAKTNÍ FORMULÁŘ
Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.